KOROZO, kişisel bakım ürünleri alanındaki üretimine 2006 yılında SAREKS markasıyla başladı. SAREKS, kısa süre içerisinde bebek bezi, inkontinans (yetişkin bezi) ve kadın pedi üreticilerine yönelik yan bant, ön bant, backsheet üretimi alanlarında uzmanlaştı.

2013 yılında Çerkezköy’deki yeni ve modern fabrikasına taşınan Sareks, Actera Group Korozo hisselerinin büyük kısmını satın almasının ardından Actera Group’a katılmıştır.

Sareks, örme, ekstrüzyon kaplama, laminasyon, baskı ve dilimleme gibi karmaşık üretim teknolojisi çözümlerinin tamamını kendi bünyesinde yapabilen bir fabrikadır. Sareks aynı zamanda dünya çapındaki müşterilerine, sağladığı teknik destek, müşteriye özel üretim becerisi ve entegre üretim tesisleri ile pek çok avantaj sağlamaktadır.

KOROZO’dan gelen esnek ambalaj tecrübesini sektöre aktaran SAREKS, bez ve ped üreticilerine bileşenlerden bez ve ped torbalarına kadar geniş bir yelpazede sunduğu ürünleriyle, Türkiye’de paket çözümler sunabilen tek üreticidir.

SAREKS toplamda 50.000 m2’lik fabrika sahası içerisinde 120 teknik personeli ile hizmet vermektedir.

Koroplast, Sareks ve Korsini KOROZO Grup çatısı altında çalışmalarına devam etmektedir.

Sareks 2019 yılı itibariyle 35 ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. Ayrıca Fransa, Almanya ve İngiltere'de satış ofisleri bulunmaktadır.

ISO 9001 sertifikasına sahip olan SAREKS’in Kalite Kontrol ekibi, tüm zorunlu testleri kendi bünyesinde yapabilme imkanlarına sahiptir.

Halen KOROZO çatısı altında faaliyetlerini sürdüren SAREKS, sahip olduğu dinamik yapı sayesinde sektör liderliğini hedeflemektedir.

 

KOROZO Hakkında

Esnek Ambalaj Pazarının Global Lider Oyuncusu Korozo

1973 yılında ambalaj sektöründeki faaliyetlerine başlayan KOROZO, gerçekleştirdiği yatırımlar ve sunduğu ilklerle, Türkiye esnek ambalaj sektörünün gelişimine de öncülük etmektedir. Bugün Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu listesinde 145. sırada yer alan KOROZO, Avrupa ve Ortadoğu’nun da en büyük ambalaj üreticileri arasındadır.

Türkiye'nin kalbinin attığı sanayi bölgelerinde 9 fabrikası bulunan KOROZO, İngiltere, Almanya ve Fransa’daki satış ve dağıtım ofisleriyle birlikte üretiminin % 67’sini 88 ülkeye ihraç etmektedir. KOROZO, esnek ambalaj satışlarıyla Avrupa’da 15. sırada yer almaktadır.

Yıllık 115.000 tonun üzerinde ambalaj üretimi kapasitesiyle ve yaklaşık 277 milyon Euro’luk cirosuyla büyümesini sürdüren KOROZO, bölgesel ofisleri de dahil olmak üzere toplam 2000 kişiye istihdam sağlamaktadır.

KOROZO, 2017 yılında yerel ve küresel büyüme planları çerçevesinde Türkiye’nin en büyük özel sermayeli yatırım şirketi Actera Group ile hissedarlık anlaşması imzalamıştır. İki büyük grubun bir araya gelmesiyle eskisinden çok daha güçlü bir sermaye yapısına kavuşan ve gücüne güç katan KOROZO, global hedeflerine emin adımlarla ilerlemektedir.

Yatırımlarına hız kesmeden devam eden KOROZO, 2018 yılında Avrupa’nın en büyük entegre ambalaj tesisi olan Çorlu Fabrikasını tam kapasite faaliyete geçirerek, yaklaşık 21 bin ton ambalaj üretimine imza atmıştır. Avrupa Serbest Bölgesi’nde yer alan fabrikada çalışan sayısı 400’e ulaşmıştır.

 

TARİHÇE

 •  
 • 2007

  Sadece bebek bezleri için üretilen film, ön bant, backsheet ve yan bantlar, artık yetişkin bezi ve kadın pedi sektörleri için de üretilmeye başlandı. SAREKS, yeni yatırımlar ve makineler sayesinde, tüm üretimini kendi bünyesinde yapabilir hale geldi.

 • 2008

  SAREKS, Index Fuarı’nda sektör profesyonelleri ile buluştu.

 • 2014

  SAREKS, ulaştığı büyüklük sonucunda Çerkezköy’deki yeni fabrikasına taşındı.

 • 2016

  Çorlu A Fabrikası Üretime Başladı.

 • 2017

  SAREKS, 1 Ocak 2015’te “SAREKS Ambalaj San. ve Tic. A.Ş.” resmi unvanına kavuştu.

 • 2019

  Vitrapack’ın Satın Alınması.

 • 2019

  Rusya Ofis Açıldı.

 • 2020

  Çorlu B Fabrikası Üretime Başladı.

content